aktualizováno: 10.03.2024 22:08:21

Moji Hadi

Python regius

 
 

Druh: Python regius - krajta královská


Čeleď: Pythonidae (Krajkovití)
Výskyt: Střední a západní Afrika (Sierra Leone, Tongo, Ghana a Senegal)
Biotop: suché lesy, savany a křovinaté buše.
Ekotop: .Jedná se o hada terestrického (pozemního) Během dne se skrývá ve vykotlaných pařezech. Opuštěných norách, prasklinách ve skále nebo jinak utvořených klidných zákoutích.
Průměrná délka v dospělosti: 120 - 180 cm
Typické zbarvení: Převažuje hnědá se žlutými, až bělavými skvrnami.
Hlavní znaky: Hlava klínovitá, jasně oddělená od krku. Ventrální (břišní) štítky (191 - 207) mají bílou nebo porcelánovou barvu. Po stranách horního rtu jsou po čtyřech termoreceptorech (tepločivné jamky). Dorzálních (hřbetních) štítků 53-63 řad a subkaudálních (podocasních) štítků 28 - 37.
Charakter: mírný, vesměs nekousavý druh. V nebezpečí se stáčí do pevné koule s hlavou uprostřed (proto anglický název Ball python – míčový had).
Aktivita: podvečerní a noční
Potrava: Živí se převážně hlodavci, (myšmi, potkany, křečky), potravu nepronásleduje nýbrž na ní čeká ukryta před pozorností objeti. Potravu nabízíme po 5-7 dnech u mláďat a zhruba po 14 - 21 dnech u adultních jedinců. Tento druh je proslavený svým sezónním příjmem potravy. Děje se tak kvůli přechodným obdobím sucha a deště, nebo graviditě samic, v zajetí pak i často v důsledku stresu (nevhodné podmínky chovu, či stres z nového prostředí). Dospělí jedinci dokáží bez větší újmy a markantnímu úbytku na váze přežít i několikaměsíční půst. Byly zaznamenány i případy, kdy krajta nežrala rok. NEDOPORUČUJI ZKOUŠET!!
Terárium: K chovu Python regius stačí terárium například 100 x 50 x 50 cm se silnější větví, topným kamenem a nádobou na vodu, do které se může pohodlně stočit. Dále by se měly na bočních stěnách vyskytovat větrací otvory, které zajistí dostatečné větrání terária a přísun čerstvého vzduchu. Topný kámen zapínáme od podzimu do jara, kdy nám napomáhá navodit období sucha.
Substrát: směs lesní hrabanky a písku,
zahradní prsť, lesní zemina, listí, lignocel, někteří chovatelé preferují „hygienický chov“ na ubrouscích či novinách.
Osvětlení: postačuje bodová žárovka, u které volíme sílu podle velikosti terária. Dobu osvětlení volíme 12 – 14 hodin
Teplota: vyhovuje 26 - 34°C v noci pak 25°C.Aby se zdařil odchov, je nutné hady stimulovat obdobím dešťů a sucha, od jara do podzimu udržujeme teploty 30 - 34°C v noci pak okolo 25°C s vysokou vlhkostí vzduchu, v zimě teploty 28 - 30°C (i pod zdrojem) a v noci 24°C a nízkou vlhkostí (40 - 60%). Teploty při inkubaci udržujeme na 30 - 32°C při vlhkosti vzduchu 90 - 95%.
Páření: V zajetí se páří jen velmi zřídka. Od března do listopadu (období dešťů) je důležité rosení a snížení větrání.. Od listopadu do března navodíme období sucha. Rosíme několikrát týdně. Teplotu zvýšíme na 28 - 32 °C. Pro zvýšení šance o páření můžeme do terária vpustit dva samce k jedné samici. Samotná kopulace trvá i několik hodin a i několikrát po sobě. Povede-li se spojení, u samice se do několika týdnů (měsíců) začne projevovat gravidit. Přestává přijímat potravu, začíná se zvětšovat zadní třetina těla. Můžeme pozorovat i změny chování, (samice se přetáčí břichem vzhůru). Březost trvá zhruba 100 dní. Adultní samice může snést 4 - 12 relativně velkých vajec (7-8x4-5cm), které váží v průměru 100g. Snůška může tedy vážit až kolem jednoho kilogramu. Vejce mají kožovitou skořápku a jsou sněhobílé. Menší (většinou nažloutlé) vejce jsou obvykle neoplozeny a musí být odstraněny, jinak začnou plesnivět. Mladé krajty se líhnou zpravidla po 90-105 dnech inkubace. Mnoho úmrtí mláďat se děje hned při líhnutí, protože nestihnou opustit vaječný obal. Buď je blána pevná, nebo mají nedostatečně vyvinutý mléčný zub. Doporučuje se v takovém případě nastřihnout blánu nůžkami do tvaru V. Mláďata po vylíhnutí měří kolem 40cm, přijímají první potravu po prvním svlékání (2-4 týdny po vylíhnutí). Jako potravu nabízíme malá sousta (myši skákavou) a to každých 5-7 dní. Pohlavní dospělost je dosažena nejdříve ve stáří tří let a délky zhruba 100cm.
Zimování: Tito hadi se nezimují, pouze se v teráriích uměle vytváří období dešťů a sucha, které je v jejich domovině obvyklé.
Poznámka: Tento druh je poměrně často dovážen z Afrických farem, tyto hadi jsou většinou levnější, ale ve většině případů jsou napadeni roztoči a trpí stresem po přepravě. Velice často odmítají přijímat potravu a jsou plaší. Začínajícím chovatelům doporučuji, aby nakupovat zvířata přímo od chovatelů ušetří si starosti s návštěvami veterinární stanice. Zvířata od chovatelů jsou sice trochu dražší, ale investice se vyplatí.
Zdroj: