aktualizováno: 28.11.2024 19:44:15

Moji Hadi

Euprepiophis mandarinus

 
 

Druh: Euprepiophis mandarinus – užovka mandarínská

  
Čeleď: Colubridae (užovkovití)
Výskyt: Tento nádherný had obývá rozsáhlá území jižní Číny, severní Indii, Barmu, Vietnam a Laos.
Biotop: Vyhledává stepi a zemědělsky obdělávanou krajinu, v nadmořských výškách (300 – 3000 m. n. m), kde má dostatek úkrytů pod kameny, ve spadaném listí a škvírách skal, a také zde nalézá dostatek potravy k přežití.
Ekotop: Jedná se o terestricky žijící druh, který žije převážně skrytě.
Průměrná délka v dospělosti: Je rozdílná dle místa výskytu:
  • 0,7 – 1 m – Čína.
  • 1,5 – 1,7 m – Vietnam.
Typické zbarvení a vzhled: Hlava je jen málo odlišná od krku, oči jsou malé a černé. Šupiny hladké a anální štítek je rozdělený. Základní barva je šedá nebo šedá s červenými tečkami na šupinách. Na hřbetě se nacházejí žlutá sedla s černým lemováním, které jsou často protaženy přes boky až k břišním štítkům. Hlava má žlutý podklad, přes který jdou černé šípovité pruhy táhnoucí se přes oči až k tlamce.
  
Charakter: Jedná se o poměrně plaché hady, je tedy potřeba jim v teráriu vytvořit dostatek úkrytů, zajistit vyšší vrstvu substrátu cca 50 - 100 mm (lignocel, rašelina, hrabanka, atd.) a nerušit je víc než je nutné.
Aktivita: V noci.
Potrava: Dává přednost holatům myší a potkanů.
Terárium: Pro pozemní druhy postačuje terárium o rozměrech cca 0,5 – 0,7  x 0,5 x 0,4 m. Terárium o těchto rozměrech lze využít i pro chovný pár. Součástí zařízení je dostatek úkrytů (kůra, kameny, vyšší vrstva substrátu, atd. ), miska s vodou na pití.
Substrát: Rašelina nebo lisovaný kokosový humus, listí, popřípadě směs.
Osvětlení: cca 8 - 10 hod. / den.
Teplota: ve dne 24 – 26°C a v noci pokles pod 20°C.
Vlhkost: Rosení postačuje 1 x za 2 dny.
Páření: Mandarina se páří krátce po odzimování. Samičky snášejí 3 - 8 vajíček, ze kterých se při inkubační teplotě 26°C po 50 – 55 dnech líhnou 30 cm dlouhá mláďata.
 
Zimování: U tohoto druhu je vzhledem k jeho původu zimování nezbytné. Zimujeme při teplotách 5 - 10°C v rašelině přibližně 2 měsíce. Příprava na zimování je stejná jako u ostatních hadů, tzn. 3 týdny nechat vyhladovět, poté začít postupně zkracovat dobu svícení (ubírat teplotu). Odzimování probíhá opačným způsobem (postupné zvyšování teploty, až při navrácení na původní chovnou teplotu, pokus o nakrmení).
Dodatek: Užovka mandarínská je velice zajímavý a náročný druh jehož chov rozhodně nemohu doporučit začátečníkům, k jeho chovu je potřeba mít již nějaké znalosti z hadí říše. Dále bych chtěl varovat před nákupem importovaných zvířat, jelikož hrozí prakticky 95% úmrtnost. Vyplatí se koupit si zvíře, i když za větší cenu, z odchovu. V dnešní době se nalezne již dostatek chovatelů, kterým se tyto hady daří rozmnožovat.

Použitá literatura:
  •   Mattison Ch., 1999: Hadi, Ottovo nakladatelství v divizi nakladatelství a vydavatelství, Praha, ISBN: 80 – 7181 – 478 – 4.
  •   Cerha V., Kocián M., 2001: Užovky, vydal Bohuslav Svoboda – Polaris, Frenštát pod Radhoštěm, ISBN: 80 – 85911 – 95 – 7.