aktualizováno: 28.11.2024 19:44:15

Moji Hadi


 
 

Druh: Pantheropsis (Elaphe) guttatus – užovka červená

 

Čeleď: Colubridae (užovkovití)
Výskyt: žije na jihovýchodě USA v oblasti vymezené jako nepravidelný čtyřúhelník – státy Arkansas, Louisiana, New Jersey a Florida. Také v severovýchodním Mexiku a na Kajmanských ostrovech.
Biotop: obývá sušší bory, plantáže, chátrající obydlí i zcela odlesněné oblasti, kamenité a křovinaté oblasti. Vyskytuje se v lesích i na okrajích stepí a polí. Žije od nížin do výšky 1850 m n. m.
Ekotop: obývá borové lesy, nejrůznější oblasti a to jak i suché, tak i vlhké.
Průměrná délka v dospělosti: kolem 1,2 – 1,8 m.
Typické zbarvení: tohoto nominotypického poddruhu je šedé až světle šedohnědé s cihlově červenou až červenohnědou kresbou a zřetelným černým lemem takto barevných skvrn, které se nacházejí po celém těle. Kresba bývá velmi proměnlivá.
Hlavní znaky: dlouhá, štíhlá hlava je málo odlišená od krku; svalnaté a kýlnaté tělo; hladké až lehce kýlnaté šupiny; velké oči s kulatou zřítelnicí. Samci mají silnější kořen ocasu a o trochu delší a užší ocas.
Charakter: v případě ohrožení kouše, obzvláště mladí jedinci. Samotář, v teráriu si skupina nevadí. Tento druh užovky je vhodný jak pro začátečníky, tak i pro zkušené chovatele.
Aktivita: převážně noční, která v jarním období přechází v denní.
Potrava: holátka myší u mladých jedinců v intervalu 4 – 5 dní, myši, malí potkani a kuřata v přiměřené velikosti k hadovi. Dospělé jedince krmíme většími potkany nebo myšmi v intervalu 7 – 14 dní. Lze hadovi udělat i delší hladovku. Pozor, tito hadi často nechtějí hned přijímat potravu samostatně. V tomto případu je nutno krmit ručně.
Terárium: pro chovný pár postačuje o rozměrech cca 0,5 x 0,5 x 0,5 m. Zařízení tvoří miska na vodu, do které se had po stočení vejde, výhřevný kámen, žárovka nebo fólie. Poměrně dobře šplhá, proto je vhodné do terária umístit silnější větev. Dále pak pokroucený kořen, kousky kůry nebo duté kameny, které jí slouží jako úkryt. Je důležité, aby terárium bylo rozděleno na výhřevnou a chladnou část pro odpočinek.
Substrát: 30 mm silnou vrstvu kokosového vlákna nebo kombinace rašeliny a písku, ráda se zahrabává.
Osvětlení: přes léto terárium osvětlujeme 10 - 12 hod.
Teplota: ve dne 23 - 25°C a v noci pokles na pokojovou teplotu, přibližně 20 °C.
Vlhkost: v teráriu zajistí větší mělká miska s vodou,doporučuje se několikrát v týdnu na noc porosit vnitřní prostor terária a při svlékání častěji.
Páření: probíhá po přezimování nebo 2 – 3 měsíce trvající snížení teplot na 15 - 20 °C. Jedince zimujeme odděleně a páříme po prvním svléknutí. Snůška obsahuje 8 až 20 (32) vajec. Hadi se brzy po zvýšení teploty, svléknutí a nakrmení začnou pářit. Doporučuje se realizovat pouze jedno páření do sezóny, aby se organismus samice nepřetěžoval.
Zimování: je možné po dobu 4 – 6 týdnů, při teplotě kolem 4 – 10 (15) °C, není nutností. Zimování samců ukončujeme o 2 – 3 týdny dříve než u samic.
 
Zdroj:
  • Obchod Miga, 2008, 03. 15.: užovka červená - Elaphe guttata, http://www.miga.cz/ppages.php?3.
  • 2008, 03. 15.: užovka červená (Elaphe guttata gutatta), http://sweb.cz/gutat/hadi/.
  • 2008, 03. 15.: užovka červená - Elaphe guttata, http://www.uzovka-cervena.wz.cz.
  • Valenská N., 2007: užovka červená, Vydavatelství a nakladatelství Robimaus – sdružení Magdaléna a Robert Jandovských Rudná u Prahy, ISBN: 978 80 – 903 – 3571 – 4.
  • Cerha V., 2001: Chov šupinatých plazů, Nakladatelství Dona, České Budějovice, ISBN: 80 – 86136 – 88 – 4.
  • Cerha V., Kocián M., 2001: Užovky, vydal Bohuslav Svoboda – Polaris, Frenštát pod Radhoštěm, ISBN: 80 – 85911 – 95 – 7.