Druh: Lampropeltis getulus splendida - český název se neuvádí
Čeleď: Colubridae (užovkovití)
Výskyt: Severní Amerika, od jižního Oregonu a Kalifornie až po východní pobřeží USA, dále v Baja California a severních provinciích Mexika.
Zdroj: Cerha V., Kocián M., 2001: Užovky, vydal Bohuslav Svoboda – Polaris, Frenštát pod Radhoštěm, ISBN: 80 -85911 – 95 – 7 .
Biotop: upřednostňuje lesostepi. Vyskytuje se maximálně do nadmořské výšky 2100 m.
Ekotop: stejně tak se vyskytuje v borových lesích, podél cest, ve vyschlých říčních korytech nebo v okolí mokřin a bažin v Everglades.
Průměrná délka v dospělosti: kolem 0,9 – 1,2 m, ve výjimečných případech až 1,8 m.
Typické zbarvení a vzhled:Hlava je jen málo odlišná od krku, oči jsou malé a černé. Šupiny hladké a anální štítek je nedělený. Základní barva je černá. Přes hřbet se jim táhnou slabé přerušované bílé proužky, které se na bocích rozšiřují a až ve spodní části přecházejí v bílou s černým podkladem mezi šupinami. Hlava je černá, šupiny okolo tlamky střídavě bílé a černé.
Charakter: v případě ohrožení vypouští z análních žláz páchnoucí sekret, není kousavá. Vzhledem ke kanibalským sklonům této korálovky se nedoporučuje chovat pohromadě více hadů různé velikosti.
Aktivita: v letních měsících převážně v podvečer a v noci, na jaře a na podzim ve dne.
Potrava: plazi, savci, ptáci, ptačí vejce, ale i hadi. Je známá lovem chřestýšů.
Terárium: se pro ni hodí o rozměrech cca 0,6 – 0,8 x 0,5 x 0,4 m. Zařízení tvoří miska na vodu, která musí být dostatečně velká pro jejich časté koupele. Dále pak pokroucený kořen, větve a několik kamenů, které jí slouží jako úkryt. Navzdory tomu co uvádí ostatní chovatelé, své chovance pozoruji poměrně často ve větvích.
Substrát: 30 mm silnou vrstvu písku nebo směsi písku a rašeliny. Měl by umožňovat hadovi pohyb pod povrchem substrátu.
Osvětlení: během roku 12 hod. / den a před pářením zvýšit na 15 hod. / den.
Teplota: ve dne 28 °C a v noci pokles na 20 - 22°C.
Vlhkost: jelikož se jedná po druh žijící v suchých oblastech postačuje rosení ob den po zhasnutí světel. Během svlékání častěji.
Páření: probíhá po přezimování, snůška obsahuje 6 až 10 vajec. Pro rozmnožování je nutné 8 - 12 týdenní přezimování při teplotách 6 – 10 °C. Někteří teraristé uvádějí úspěšný odchov i po pouhém snížení teplot během zimy na hodnotu kolem 15 °C.
Použitá literatura:
-
Mattison Ch., 1999: Hadi, Ottovo nakladatelství v divizi nakladatelství a vydavatelství, Praha, ISBN: 80 – 7181 – 478 – 4.
-
Cerha V., Kocián M., 2001: Užovky, vydal Bohuslav Svoboda – Polaris, Frenštát pod Radhoštěm, ISBN: 80 – 85911 – 95 – 7.
-
Hes O. a kol., 2003: Podmínky chovu plazů v zajetí, vydalo Ministerstvo zemědělství ČR, tiskárna ARPA, Dvůr Králové nad Labem, ISBN: neuvedeno.
-