aktualizováno: 19.05.2024 10:17:49

Moji Hadi

Útěky z terária

 
 

Útěky z terária

**************
 
Ve svých začátcích jsem měl problémy s útěky hadů z terária. Vzhledem k tomuto jsem se rozhodl napsat tento článek, aby se z něho poučili začínající chovatelé.
 
Jelikož hadi jsou velice štíhlá zvířata, dostanou se skoro všude kam prostrčí svoji hlavu, proto je potřeba mít veškeré otvory v teráriu menší než je hlava zvířete!!! V několika následujících bodech jsou uvedena kritická místa, kterými hadi dokáží utéci.
 
  1. Pletivo pro větrání má příliš řídké pletení a had dokáže prolézt jednotlivými oky. Je proto lepší pro malé hady použít jemné pletivo nebo jemně děrovaný plech (Uvnitř terária nesmí být ostré předměty o které by se zvíře mohlo poranit!).
    
 
  1. Mezera mezi skly posuvných dveří. Zde mi vzniklo místo o kterém jsem dlouho nevěděl. Hadi jsou schopni tudy prolézt, taky mi touto malou mezírkou několik hadů uteklo (všechny jsem dřív nebo později našel), než jsem jednoho při tomto útěku načapal. A to byl konec těmto útěkům. Na sklo jsem nalepil proužek filcu nebo těsnění do oken.
   
 
  1. Posunutí dveří to je jedno z nejčastějších míst, kterým dospělí hadi dokáží utéct. Had cítí vzduch vnikající do terária a snaží se tímto místem protlačit a jak tlačí posune dvířka a má hned místečko k útěku. Existuje mnoho způsobů jak zabránit takovémuto útěku popsal jsem alespoň pár způsobů. Zabezpečení skel lze docílit použitím:
 
a)      Zámečků na posuvné dveře jsou běžně k dostání ve zverimexu, ale je k nim potřeba minimální překrytí dveří 2,5 cm. Tento způsob bych určitě využil na dveřích terárií s jedovatými druhy hadů, alespoň pro tu jistotu, že se do terária nikdo nedostane.
        
 
b)      Ohnutého drátku, tento způsob jsem nikdy nepoužil, tak ani nevím jak má být drátek vytvarován ale několik chovatelů co znám tento způsob používá a nestěžují si.
 
c)      Dřevěné zarážky, toto využíván na většině svých terárií, mám vyrobené dřevěné lišty, které přesně zapadají do drážky pro sklo tloušťka lišty je stejná jako šířka drážky v liště pro sklo a délka přesně odpovídá mezeře mezi jednou stranou terária a krajem dveří.
 
d)      Nalepení proužku na skla, šíře cca 1cm a délky odpovídající výšce dveří, tento proužek nalepíme silikonem do vnitřní části terária těsně k liště pro posuvné dveře. Tím zabráníme hadovi pomoci si s posunutí dveří za pomoci lehké mezírky u krajů lišty.
 
Doufám, že jsem vám tímto článkem pomohl zabránit útěkům vašich zvířecích miláčků. Kdyby někdo z Vás měl ještě nějaký nápad kudy by had mohl utéci nebo jak mu v to zabránit, napište tento nápad do vzkazů nebo na fórum a podělte se o své zkušenosti i s ostatními teraristy.